O Samorostu

Výchovný koncept

  • Namísto pobytu v aseptických budovách se děti otužují, hrají si a učí se venku za každého počasí, v různorodém přírodním prostředí.
  • Čas ve školce je rozdělen zhruba napůl mezi aktivity vedené pedagogem a na samostatné aktivity dětí v jejich vlastním tempu.
  • Děti jsou v malé skupince a tudíž mohou dostávat více individuální péče.
  • Lesní MŠ je určena pro samostatné děti od dvou do šesti let.
  • Program ve školce zahrnuje i nácvik kompetencí potřebných pro zvládnutí zápisu na ZŠ, a to především v době poledního klidu.
  • S dětmi pracujeme dle platného Školního vzdělávacího programu, který je v souladu s RVP PV.
  • Naše klíčové pilíře práce s dětmi jsou: SAMOSTATNOST, VOLNÁ HRA a POBYT VENKU.
  • Při práci s dětmi využíváme především individuální přístup, prožitkové a situační učení, experimentální učení a volíme naslouchající a empatický přístup k dětem a jejich potřebám.

Program školky

Od září 2017 jsme zapsáni v rejstříku škol a školských zařízení a od podzimu 2018 jsme také certifikovanou lesní mateřskou školkou. Samorost tedy mohou navštěvovat děti, kterou jsou v posledním povinném ročníku před nástupem do ZŠ.

Pracujeme se skupinou 23 dětí ve věku 2 – 6 let. Děti doprovází 2 pedagogové a chůva, k dětem uplatňujeme individuální přístup. Děti jsou rozděleny do dvou skupin. Děti tráví dopoledne v přírodě v okolí školky, která je velmi rozmanitá: les, potok, louka s koňmi, rybník. Odpoledne se odehrávají v prostorech školky, v její ovocné zahradě. Program je rozdělen napůl mezi aktivity vedené pedagogem a prostor dětí pro jejich vlastní objevy. Program ve školce zahrnuje i nácvik kompetencí potřebných pro zvládnutí zápisu na ZŠ.

Několikrát do měsíce připravujeme pro děti „extra program“: výlet do divadla, workshop v knihovně, výlet za bobovačkou na hory, návštěvu farmy s jízdou na koni, aj. Dále s dětmi v rámci programu vaříme na ohni, připravujeme si někdy svačinky a pečeme si koláče či chléb.

Jednou za dva měsíce pořádáme ve školce větší akci pro děti i jejich rodiče – smyslem je, aby se rodiče seznámili a užili si atmosféru lesní školky spolu se svými ratolestmi (např. Lampionový průvod na sv. Martina, Vánoční jarmark, Masopust,…). Dvakrát ročně o víkendech pořádáme také rodičovské brigády, kdy štípeme dřevo na zimu, zvelebujeme zahradu a maringotky, děláme generální úklid, apod.

Lesní MŠ Samorost je v provozu ve všedních dnech od 7:30 do 16 hodin.

Naše základna

Lesní MŠ Samorost najdete v ulici Panský les v Proboštově. Tvoří ji dvě maringotky propojené zastřešenou terasou v ovocné zahradě a stavební buňka předělaná na domeček v těsné blízkosti lesa.  V obou maringotkách jsou kamna a zavedená elektřina, v červené maringotce je zavedená studená pitná voda a v „domečku“ jsou olejové přímotopy a tekoucí studená i teplá voda.  Dokud venkovní teploty dovolí, čas jídla i tvoření trávíme s dětmi raději venku na terase a v přilehlém lese.